Milion chvilek pro demokracii

Milion chvilek

Prý už v České republice nežiju, tak do toho nemám co kecat.

 

Vlastně jsem tak kdysi taky uvažovala. Ale je to blbost. A docela mě to zvedlo ze židle.

 

Protože do toho mám co kecat. Ještě pořád jsem Češka. V Čechách jsem celý život žila, pracovala a mám tam celou rodinu. A hanba mě fackuje, když vidím, co se v mé zemi děje.

 

Vždycky jsem za Českou republiku kopala a hrdě jsem „západu“ vysvětlovala, že nám už přes třicet let nevládnou komunisté, že jsme vyspělou a autonomní zemí, bušícím srdcem Evropy s naprosto jedinečným, krásným jazykem, výjimečnou historií a mimořádně bohatou kulturou. Zemí Jana Wericha, Miloše Formana, Boženy Němcové, Otty Wichterleho a Tomáše Bati.

 

Před pár dny mi pan Zeman sebral vítr z plachet. #Vrbětice

 

Nikdy jsem nepochopila, proč lid dal v roce 2018 podruhé prostor hrubosti, blahosklonnosti, aroganci a pohrdání vším a všemi; ústavou, národem i jeho (po)city.

 

Téhož roku byl agent Bureš podruhé jmenován předsedou vlády České republiky.

 

Jako virus se z hradu, kde vládnou estébák s komunistou, národem začala šířit nenávist, hořkost a zášť. Nákaza s následky snad ještě bídnějšími, než má koronavirus.

 

Tolik lidí přišlo za poslední rok o zaměstnání, o zaměstnance a o věrné zákazníky. Tolik jich přišlo o živobytí i o život. Tolik jich bylo fyzicky nebo duševně bito. A přesto v sobě nedokážeme najít soucit a pochopení.

 

Naše země postupně ztrácí kulturu, která jí po dlouhá desetiletí dělala dobré jméno. A reakce Čechů? – Nažeňme umělce za kasy, ke krumpáčům anebo nejlépe rovnou do dolů, ať ta banda nemakačenků konečně zaplatí… Vezměme jim i poslední naději na to, že se jednou znovu ujmou své role, a ukažme jim, jak bezcenná jejich celoživotní práce byla. Koho zajímá, že kromě divadla, hudby a filmu také zakládali, podporovali a financovali desítky a stovky nadací a projektů, a potažmo tedy i tisíce rodin na pokraji lidských a finančních možností…

 

Prosím vás, přestaňte. Přestaňte mluvit jazykem pana Zemana. Závist není zlá, zlá je nepřejícnost. (To říká pan Werich.)

 

Ta největší krize teprve přijde, až se ocitneme v zemi zmučené a ponižované nejen všemi možnými lockdowny, ale dokonce i její vlastní vládou. V zemi nekulturní, tak jak je nekulturní její prezident sám.

 

Covid byl a je zlý a já jsem ta poslední, kdo by ho zlehčoval. Viděla jsem dost. Zdravotníci dávno jedou na rezervu a psychologové a psychiatři se přibližují nevyhnutelnému nervovému zhroucení; každý pod náporem vlastních pacientů. A jedinou odpovědí, jaké se nám z hradu dostává, je opovržení a bezohlednost pana prezidenta a výsměch pana premiéra.

 

Ono všude je něco a buďte si jisti, že Macron není žádná výhra. Ale to co vládne v Čechách, to je definitivní prohra.

 

Z principu nemám ráda vochcávání vládních nařízení, ať jsou sebeblbější. Nemám to v povaze a myslím si, že je to víc neřešení než řešení; navíc hloupé, krátkozraké a neefektivní. Žádná rebelie, jenom zbabělost.

 

Pokud s vládními nařízeními a vládou jako takovou nesouhlasíte, ozvěte se. Nebudete sami! Za poslední dobu to byl Robert Šlachta, Tomáš Klus, Jana Havrdová, Generál Pavel, Jana Černochová, Jan Hřebejk, Tomas Etzler a dalších 439 408 lidí, kteří k dnešku podepsali výzvu.

 

Milion chvilek pro demokracii chystá řadu demonstrací. Zapojte se do nich. Moje srdce tam bude bít s vámi.

 

Dávejte na sebe pozor.

 

Pán Bůh s námi. A zlý pryč.

Miluji tvůrčí psaní a jeho vliv na mezilidskou komunikaci v osobní i profesionální rovině. Miluji atmosféru tvorby a živou kulturu. Ze srdce ráda živím týmovou práci a bavím se improvizací v nejabsurdnějších možných situacích. Obdivuji lidskost a její skutečné příběhy v jejich původních jazycích, jejichž přenos mohu v rámci mezikulturní spolupráce zprostředkovávat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..